Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem, który został przyjęty uchwałą nr 69/2021 Rady Ministrów z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety:
- Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych
- Priorytet 2: Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych
- Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych
- Priorytet 4: Program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa
Koordynatorem na szczeblu wojewódzkim procesu wdrażania Priorytetu 3 NPRCz 2.0 jest wojewoda – w odniesieniu do placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych.
Na mocy Porozumienia z dnia 15 września 2021 r. zawartego pomiędzy Wojewodą Podlaskim a Podlaskim Kuratorem Oświaty, w sprawie powierzenia prowadzenia zadania dotyczącego realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego poz. 3508), ww. Program realizuje Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (Dz. U. poz. 1675) nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego prowadzony jest w terminach:
- do 31 października roku poprzedzającego rok udzielenia wsparcia finansowego dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych składają wnioski do organów prowadzących;
- do 20 listopada roku poprzedzającego rok udzielenia wsparcia finansowego organy prowadzące placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne występują z wnioskiem do Wojewody Podlaskiego.
Organy prowadzące składają wnioski (skierowane do Wojewody Podlaskiego) do Kuratorium Oświaty w Białymstoku.